Sports Secondary

CBSE Cluster XIX Athletics Championship 2016

Congratulations!

CBSE Cluster XIX Athletics Championship 2016 was held at Blue Birds International School, Amroha, U.P from 24th November  to 26th  November,  2016 wherein -

Gauri Ratan bagged a silver medal both in Shotput and Discus Throw  (U/17),

Isha Dagar won a gold medal in High Jump (U/ 19),

Kashish Puri won a silver medal in100 mtrs Race (U/17)

Ishita Passi won a gold medal in Discuss Throw  and a bronze medal in Shotput (U/19)

Mridanlini Singh won a silver medal  in Javelin Throw (U/17)

Rudransh Tomar bagged a gold medal in High jump (U/17).

Gauri Ratan, Isha Dagar, Kashish Puri, Ishita Passi, Rudransh Tomar and Mridnalini Singh have been selected to play in the CBSE National Athletics Meet 2016. The event will be held at Gujarat from 26th December to 29th December.

Isha Dagar was awarded the Best Athlete award and All Over Best performer award in U/19 women’s category.

Letter to Editor

DELHI PUBLIC SCHOOL GHAZIABAD
FORMATIVE ASSESSMENT –I (2016-17)
CLASS: IX
SUBJECT: ENGLISH (INDIVIDUAL ACTIVITY)

 

 Letter to the Editor

Objective:   

To enable students to

  • Enhance the writing skills of the students
  • Use a variety of sentence types and sentences of different lengths and structures appropriately.
  • Present the written output coherently using a suitable introduction, logical progression and conclusion
  • Reflect on, analyse and evaluate own work and check it for spelling or content related errors.

Content:      

Letter to the Editor

Rubric :       

Content- 6 marks
Format - 2 marks
Coherence - 3 marks
Accuracy and Fluency- 4 marks

Total - 15 marks

Procedure Followed: 

Students will voice their concern on the given topic through a formal letter to the editor of a national daily.

Strategies Used

 

 

 

  • Students are encouraged to present the final product in an appropriate style, free of grammatical and syntactical errors.
  • Done as an individual activity.

Diagnostic Approach

Feedback in the form of checking is given to the students and then they are asked to make the necessary changes if required.
Instructions and guidelines given to the child for improvement wherever needed with the appreciation for his hard work.

Time Taken

15 – 20 Minutes

 

Radio Show

DELHI PUBLIC SCHOOL GHAZIABAD
FORMATIVE ASSESSMENT –I (2016-17)
CLASS: IX
SUBJECT: ENGLISH (GROUP ACTIVITY)

Criteria

  • RADIO SHOW

Objective

To provide opportunities to students

  • to script and produce a radio show.
  • to  appreciate different styles of presenting ideas.
  • to modulate voice and use entertaining styles of compering.
  • to use language effectively.
  • to develop confidence in spoken skills.
  • to give clear oral presentations in front of the class.
  • to demonstrate understandable pronunciation.
  • to identify and use appropriate vocabulary.

Content

Presenting one’s own Radio Programme

Rubric

     
Interactive Communication- 5 marks
Fluency - 4 marks
Pronunciation– 3 marks
Language Accuracy and Range – 3 marks
Total - 15 marks

Procedure Followed

  • The class is divided into groups of 6-7 students
  • Each group invents their own channel and gives it a name and logo.
  • The students are instructed to incorporate news stories, interviews with celebrities, advertisement jingles, weather report in the show.
  • Time may be given to the students to prepare the script and rehearse.
  • All varieties of shows should be accepted.

Strategies Used

  • Students are instructed to co-ordinate within the group  and present the show in a lively manner.
  • It is done as a group activity.

 

Diagnostic Approach

Encouragement and positive reinforcement given to the student/ group.

Time Taken

Presentation 7-8 minutes

 

Basketball Achievement

Congratulations!
DPSG Basketball team (Boys) secured the second position in the Basketball tournament held at Khaitan Public School, Ghaziabad.

Shooting

CBSE North Zone-I,II Central & West Zone Shooting Competition was held from 17th November to 21st November, 2016 wherein Devanshi Dhama bagged gold medal in 10 mtr  Air Pistol Event  (Category: U-14). The women team  also bagged a gold  medal in  10 mtr  Air Pistol Event.  The event was held at  Om Parkash Bansal Modern School, Gobindgarh, Punjab.

Sampada Sood, 8A, Devanshi Dhama, 8E and Niharika Singh, 9I have been selected for the CBSE Nationals.  The event will be held at Sunbeam Academy , Varanasi from 27-11-2016 to 02-12-2016.

All India Inter School Shooting Championship

Congratulations!

In All India Inter School Shooting Championship, Devanshi Dhama bagged a silver medal. The event was held at Asansol from 16th October to 22nd October, 2016.

14th District Junior Athletics Meet 2016-17

In the 14th District Junior Athletics Meet 2016-17, the following students brought laurels to the school in various events –

NAME POSITION EVENT
AYUSH CHAUDHARY III Under 14 Years Boys- Shot Put
APARNA SHUKLA III Under 14 Years Girls – Shot Put
YASHASHVI JINDAL II Under 14 Years Girls -100m. Race
GAURI RATAN I Under 16 Years Girls -Discuss
ISHITA PASSI III Under 16 Years Girls -Discuss
HEMKAR SHARMA II Under 16 Years Boys -Discuss
SPARSH TYAGI II Under 16 Year Boys –Shot Put
GAURI RATAN I Under 16 Years Girls - Shot Put
ISHITA PASSI II Under 16 Years Girls - Shot Put
NAMAN KANSHAL II Under 16 Years Boys- Javelin
MADHAV SHARMA III Under 16 Years Boys- Javelin
KASHISH PURI I Under 16 Years Girls –Long Jump
MRIDNALINI I Under 16 Years Girls -Javelin
BHAVYA III Under 16 Years Girls -Javelin
KASHISH PURI I Under 16 Years Girls -Race
ISHA DAGAR III Under 16 Years Girls -Race

 

The event was organised by District Athletics Association Ghaziabad.

2nd Youth National Games 2016

2nd Youth National Games 2016-2017 was held at Haridwar from 7th  October to 9th  October, 2016 wherein students brought laurels to the school by winning gold and silver medals.

Kashish Puri Class XI H bagged  3 gold medals in100m Discuss Throw and Javelin Throw.

Mantsha Riyaz Class XI H won 3 gold medals and 1 silver in Badminton Individual Event, Badminton Doubles Event, Shot Put Throw and Javelin Throw.

Sparsh Chaudhary Class VIII H won 1 gold and 1 silver medal in Discuss Throw and Shot Put Throw.

All India Open Roller Skating Championship 2016

Congratulations!

2nd All India Open Roller Skating Championship 2016 was held at DPSG International School, Dasna, Ghaziabad on 16th October, 2016 wherein Secondary Wing students  brought laurels to the school. Team DPSG also lifted the first Runners up trophy.

S.no. Name of the students Class Medals
1 UTKARSH VASHISTHA IX G 1 SILVER, 1 BRONZE
2 KRISH MAKKAR VIII A 2 SILVER, 1 BRONZE
3 MANAN MAINI V C 1 GOLD, 1 SILVER, 1 BRONZE
4 LAKSHYA SAKHUJA V A 1 GOLD, 1 BRONZE
5 SANVI CHAUDHARY V A 2 SILVER
6 TEJAL PUNIYANI III B 3 GOLD
7 ASHAY JAIN V A 2 GOLD
8 ANGEL CHABBRA III B 1 SILVER
9 ARYAN GARG VII A 1 GOLD, 1 SILVER, 1 BRONZE
10 MADHAV GAUTAM VIII C 1 SILVER
11 SAMIKSHA JAIN VIII C 3 GOLD
12 GUNJAN TEJWANI VIII A 3GOLD, 2 SILVER
13 OVIYAN ARORA IV F 1 GOLD, 1 SILVER
14 JAYANT VERMA IX A 2 SILVER, 1 BRONZE
15 YATI KUMAR III E 2 SILVER
16 ABHIMANYU AGARWAL VIII B 1 GOLD

The event was organized by Speed Skating Association of Uttar Pradesh.

4th National Inter school Basketball Championship

DPSG Basketball team (boys) won the 4th National Inter school Basketball Championship held at GLA University, Mathura.

Girls’ education is a way to developed nation

Keeping this thought in mind, Delhi Public School Ghaziabad celebrated International Day of Girl Child in the first week of October. Various activities like slogan writing, poster making, essay writing were held for classes 7-10. A special assembly was also conducted wherein students from class 9 presented a skit to spread awareness about the same. The Guest Speaker

Mr. P M Mathew shared his views on the need of celebrating this day and emphasized that the future of the country will be bright when we educate our boys and girls equally without discrimination.

this day in the first week of October by conducting various activities for classes 7-10.

CLASS 7 – Slogan Writing
Class 8 – Poster Making
Class 9 & 10 – Essay Writing

A special assembly was also conducted wherein students from class 9 presented a skit to spread awareness about the same. The Guest Speaker Mr P M Mathew shared his views on the need of celebrating this day.

18th  UP State Inter School Shooting Championship

18th  UP State Inter School Shooting Championship was held at Jaunpur, Uttar Pradesh wherein Devanshi Dhama bagged 2 gold medals in 10 m Air Pistol Event in Sub-Junior and Junior Women category.

Saksham Arora, Lakshay Chhibber, Gaurav Chaudhary won silver medals  in 10 m  Air Pistol Event.
Devanshi Dhama, Niharika Singh, Anusha Tyagi won bronze medals in Junior Women category.

The event was organized by UP State Rifle Association from 29th September, 2016 to 2nd October, 2016.

Doon Cup 2016

Doon Cup U/17 Girls Soccer Tournament 2016  organised by Soccer Foundation India  was held at Doon School, Dehradun. Team DPSG secured the 3rd position  and  also bagged the Tournament Fair Play Award.

The participants were -

1. Niharika Rana XI H
2. Prerna Bhardwaj XI H
3. Tanvi Anand X D
4. Vrinda Sharma X G
5. Ankushi Garg IX D
6. Tanya Rawat IX D
7. Kopal Singh IX D
8. Gauri Ratan IX H
9. Vrinda Garg VII D
10. Vanshika Singh VI C

 

Gauri Ratan, Vanshika Singh, Vrinda Sharma and Tanvi Anand have been selected to represent India in Dana Cup which will be  held at Denmark, Europe.

50th UP State Athletics Meet 2016

Congratulations!
50th UP State Athletics Meet 2016 was held at GGSS Sports College, Lucknow on 3rd and 4th September, 2016 wherein Isha Dagar, X B won a bronze medal in the High Jump event (Category -U16).

1st National Youth Games, 2016

1st National Youth Games, 2016 was organized by the National Youth Committee at Sai Sports Center Aurangabad, Maharashtra from 14th July, 2016 to 16th July, 2016 wherein the following students brought laurels to the school in various events:

S. No Age Group Name Event Position Event Position Individual Championship
1 U18Years KASHISH PURI 100m. GOLD  Discus GOLD Individual Champion
2 U16 years GURLEEN SETHI Discus GOLD  Javelin GOLD Individual Champion
3 U14 years GARGI SACHAN 100m. GOLD  200m. SILVER  
4 U18 years MAYOOKH Shot Put GOLD Discus GOLD Individual Champion
5 U14years SPARSH CHAUDHARY Discus GOLD  Shot Put GOLD Individual Champion
6 U14years AYUSH CHAUDHARY Discus SILVER Shot Put SILVER  
7 U14years AYUSH GARG Javelin GOLD ------------ --------  
8 U14years DHRUPAD 400m. SILVER    600m. GOLD  
9 U14years SUBHAM GOEL 100m.  BRONZE 400M. BRONZE  
10 U14years KUSHAGRA DUTT SHARMA Discus BRONZE 200m. BRONZE  
11 U14years SANATAN CHANANA Javelin SILVER ------------ ---------  
12 U16years MADHAV SHARMA Shot Put BRONZE JAVELIN GOLD  
13 U12years SHIVAM SIROHI 400m. SILVER  600m. GOLD  

In all, team DPSG won 13 Gold Medals, 6 Silver and 4 Bronze thereby  having 23 medals to their credit in the 1st National Youth Games (Athletics)

Baketball State Championship Meerut

Congratulations!

Somya Sharma, IXB has been selected to play in the Ghaziabad Basketball team. She played the State Championship at Meerut on 27th July, 2016 and was the max scorer from the Ghaziabad team.

Skating

Samiksha Jain, VIIIC won 2 gold medals (Category- Under 16, 300m & 500 m) in All India Open Martial Art and Skating Gold Cup . The event was held on 20th and 21st August, 2016 at Auckland House School, Shimla.

UP Pre State Shooting Competition

The UP Pre State Shooting Competition was held at Pelhara Shooting Ranges, Meerut from 07-August, 2016 to 10August,2016 wherein 11 students qualified for the 39th UP Open State Championship. The event will be held at Dr Karni Singh Shooting Ranges, Tughlakabad, Delhi from 02nd September, 2016 to 06th September, 2016.

The name of the students are as follows:

1 Saksham Arora VIII E
2 Lakshay Chhibber X
3 Kushagra Aggarwal VIII
4 Devanshi Dhama VIII E
5 Niharika Singh IX I
6 Tanishq Verma VIII H
7 Mihim Kaushik VIII B
8 Gaurav Chaudhary IX H
9 Yuvraj Chaudhary VI A
10 Agrim Sinha VI A
11 Prakriti Sharma VIII G

 

Basketball Championship Agra 2016.jpg

Yashasvi Chaudhary, IX, Vriti Chawla, VIII, Vani Nikunj, VIII, Saksham Chawla, VIII participated in the 22nd UP state U- 14 Junior Boys and Girls Basketball Championship Agra-2016. The event was organized by District Basketball Association Agra and held at Holy Public School, Sikandra, Agra from 24th June, 2016 to 29th June 2016.

Inter School Basketball Tournament

17th Youth District Basketball Tournament was held at S.D Inter College, Ghaziabad and S.G. Public School, Vasundhara, Ghaziabad from 6th May, 2016 to 8th May, 2016 wherein team DPSG (girls) emerged as winners.

The participants were – Gauri Ratan, Ishita Jain - class X
Somya Sharma, Yashasvi Chaudhary, Ishita Passi, Palak Singhal - class IX
Vriti Chawla, Vani Nikunj, Mehul Gulati - class VIII

Gauri Ratan, X and Somya Sharma, IX have been selected to play in the UP State team.

SPORTS BUZZ

  • Kashish of class XA bagged a bronze medal in 100 m Race at state level in the Venus group.
  • 31st UP State Sub Junior Swimming Championship 2015 was held at K.D. Singh Babu Stadium, Lucknow wherein Avishi Singh, class VII D won medals in various events:

 

200 m Free Style Relay – Gold medal

100 m Breast Stroke – Silver medal

50 m Breast Stroke – Silver medal

The event was held from 30th May to 1st June, 2015.

  • 46th UP State Junior Aquatic Championship 2015 was held at Bareilly, wherein Aena Attreya, Class X won bronze medals in 800 m and 400 m Free Style Relay.

She also won a silver medal in 100 m Free Style and a bronze medal in 1500 m Free Style.

Inter School Basketball Tournament 2015

Inter School Basketball Tournament 2015 was held at Crossing Republic NH 24 from 15.4.15 to 17.4.15 wherein the DPSG team bagged the 1st Runners up trophy. (Category –U-19, Boys)

Inter School Basketball Tournament 2015-16

Inter School Basketball Tournament 2015-16 was held at Crossing Republic N.H.24, Ghaziabad from 15/04/2015 to 17/04/2015 wherein the DPSG team bagged the 1st Runners-up trophy. (Category U-14, Boys). The participants were Vansh Gupta, Tejas Jindal, Siddhartha, Sakham, Kushagra Maitreya, Ishmeet Singh, Udayan Parihar from Class IX.

Inter School Basketball Tournament 2015-16

Inter School Basketball Tournament 2015-16 was held at Crossing Republic N.H.24, Ghaziabad from 15/04/2015 to 17/04/2015 wherein the DPSG team bagged the 1st position. (Category U-14, Girls). The participants were Devyani, Swasti, Kirtika, Kalash, Gauri, Palak , IX, Somya, VIII, Vani, Suhani, Vriti Chawla from Class VII.

75th Delhi State Annual Athletics Championship 2015

75th Delhi State Annual Athletics Championship 2015 was held from 21st to 23rd August at Jawaharlal Nehru Stadium wherein Gauri Ratan, IX H bagged a gold medal in Shotput (Under 14 category). Isha Dagar, IX B won a bronze medal in High Jump (Under 16 category). The event was organized by Delhi Athletics Association.

75th Delhi State Annual Athletics Championship 2015

Aastha Singhal, Samiksha Jain, VII C were awarded with a gold medal in Rolling Skating Championship held at Everest Public School.

Inter School Basketball Tournament (Under DPSG Society 2015-16) was held at DPSG International Dasna Ghaziabad on 26/08/2015 and 27/08/2015. Team DPSG bagged the 1st Runners-up (Category:U-14, Girls). The participants were - Gauri Ratan, Kirtika Garg, Swasti Ruhela, Aarushi Jindal, Shubhika, Devyani, Aparna, Tripti Jain from Class IX, Somya, Class VIII, Vriti Chawla and Vani from class VII.

Inter School Basketball Tournament (Under DPSG Society 2015-16) was held at DPSG International Dasna Ghaziabad on 26/08/2015 and 27/08/2015. Team DPSG bagged the 1st position (Category:U-14, Boys). The participants were - Tejas Jindal, Udayan Parihar, Priyanshu, Sakksham Kharbunda , Siddharth Gupta, Akshat Bhandari, Akshat Yadav, Yash Suri from class IX , Raunak Panday, Ayush Chaudhary, Saksham Chawla and Pathik from class VII

Inter School Ghaziabad District Athletics Championship

1st Inter School Ghaziabad District Athletics Championship was held on May14th to 15th , 2015 wherein DPSG has bagged 37 gold medals, 23 silver medals and 27 bronze medals. The event was organised by District Athletics Association Ghaziabad. The school also bagged the trophy for the overall performance of the students in the Ghaziabad District Athletics Championship 2015. Kashish Puri, X, Gauri Rattan, IX, Ishita Passi VIII F have been selected to represent the school at the Nationals.

Ist INTER SCHOOL GHAZIABAD DISTRICT ATHLETICS CHAMPIONSHIP
May14th to 15th, 2015

Organised by. District Athletics Association Ghaziabad
DPSG has bagged 37 gold medals, 23 silver medals and 27 bronze medals.

 

DPSG POSITION HOLDERS

Sr. No. Place Name Point Medals

1.

Ist 

YASHVARDHAN  Boys   

6

Gold

2.

IInd  

ANAND

4

 Silver

3.

IIIrd

ADITYA

3

 Bronze

4.

IVth

YASIR

2

 

5.

Vth

ARUSH

1   

 

 

Class 7th Boys Cricket Ball Throw

Sr. No. Place Name Point Medals

1.

Ist 

ANAND

6

Gold

2.

IIIrd

AARUSH

3

 Bronze

3.

IVth

SANAD

2

 

4.

Vth

YASIR

1   

 

 

Class 7th Boys High Jump

Sr. No. Place Name Point Medals

1.

Ist 

AAYUSH

6

Gold

2.

IInd  

ADITYA

4

 Silver

3.

IIIrd

YASIR

3

 Bronze

4.

IVth

ANAND

2

 

5.

Vth

SANAD

1   

 

 

Class 7th Boys 200m

Sr. No. Place Name Point Medals

1.

Ist 

RAUNAK PANDAY

6

Gold

 

Class 7th Boys Long Jump

Sr. No. Place Name Point Medals

1.

Ist 

RAUNAK PANDAY

6

Gold

2. IInd AARUSH 4 Silver
3. IIIrd RIHANT 3 Bronze
4. IVth ADITYA 2  
5. Vth VASIR 1  

 

Class 7th Girls Long Jump

Sr. No. Place Name Point Medals
1. IIIrd GARGI SACHAN 3 Bronze
2. Vth MUDRIKA 1  

 

Class 7th Girls 60m. Race

Sr. No. Place Name Point Medals
1. IVth GARGI SACHAN 2  

 

Class 7th Girls 120m.Race

Sr. No. Place Name Point Medals
1. Vth ANUSHKA SINGHAL 1  

 

CLASS 7 GIRLS 200 M

Sr. No. Place Name Point Medals
1. Vth MUDRIKA 1  

 

CLASS 8 BOYS 100 M

Sr. No. Place Name Point Medals
1. Ist RUDRANSH TOMAR 6 Gold

 

Class 8th Long Jump

Sr. No. Place Name Point Medals
1. Ist RUDRANSH TOMAR 6 Gold (Champion)

 

CLASS 8 GIRLS 100M

Sr. No. Place Name Point Medals
1. Ist VIDYA GAUR 4 Silver

 

CLASS 8 BOYS 600M

Sr. No. Place Name Point Medals
1. Ist RUDRANSH TOMAR     6 Gold
2. IInd ARJUN SHARMA 4 Silver
3. III AKHILESH 3 Bronze
4. IV ABHINAV SHARMA 2  

 

CLASS 8TH JAVELIN

Sr. No. Place Name Point Medals
1. Ist ISHITA PASSI 6 Gold
2. IInd SAUMYA 4 Silver
3. IIIrd RIA 3 Bronze

 

Class 8th Girls Discus

Sr. No. Place Name Point Medals
1. Ist ISHITA PASSI 6 Gold
2. IInd SAUMYA 4 Silver
3. IIIrd RIA 3 Bronze
4. IVth IRA  2  

 

Class 8 Girls Shot Put

Sr. No. Place Name Point Medals
1. Ist ISHITA PASSI 6 Gold

 

CLASS 8 BOYS HIGH JUMP

Sr. No. Place Name Point Medals
1. Vth AKHILESH AGAR.WAL 1  

 

CLASS 7 GIRLS DISCUS THROW

Sr. No. Place Name Point Medals

1.

Ist 

NANDINI

6

Gold

2.

IInd  

MOARNA

4

 Silver

3.

IIIrd

ANUSHKA

3

 Bronze

4.

IVth

TINA

2

 

5.

Vth

SHRIVALI

1   

 

 

CLASS 8 BOYS DISCUS

Sr. No. Place Name Point Medals

1.

Ist 

ABHINAV SHARMA

6

Gold

2.

IInd  

DIVYAN CHOUBEY

4

 Silver

3.

IIIrd

ANUSHKA

3

 Bronze

4.

IVth

TINA

2

 

5.

Vth

SHRIVALI

1   

 

 

CLASS 8 BOYS DISCUS THROW

Sr. No. Place Name Point Medals

1.

IInd  

RIHANT

4

 Silver

 

CLASS 8 GIRLS LONG JUMP

Sr. No. Place Name Point Medals

1.

Ist  

SAUMYA

6

Gold

2.

IVth

AVNI

2

 

3.

Vth

KHUSHI

1

 

 

CLASS 8TH BOYS JAVELIN

Sr. No. Place Name Point Medals

1.

Ist  

SANATAN

6

Gold

2.

IInd

ABHINAV

4

Silver

3.

IIIrd

DIVYAM

3

Bronze

3.

IVth

AAYUSH

2

 

3.

Vth

AIBHAV

1

 

 

CLASS 8 BOYS 600 M

Sr. No. Place Name Point Medals

1.

Vth

AKHILESH AGARWAL

1

 

 

CLASS 8 GIRLS 200M

Sr. No. Place Name Point Medals

1.

Ist

MRIDNALINI

6

Gold

 

U-14 Yr.GIRLS 200 M

Sr. No. Place Name Point Medals

1.

Ist

NIHARIKA BHARGAVA

6

Gold

2. IVth TANYA JINDAL  2  

 

Under14 Years BOYS 100 M

Sr. No. Place Name Point Medals

1.

IVth

ARJUN SHARMA

2

 

 

Under 14Years BOYS SHOTPUT

Sr. No. Place Name Point Medals

1.

Ist

UDAYAN PARIHAR

6

Gold

2.

IIIrd

SPARSH TYAGI

3

Bronze

3.

IVth

SPARSH GOEL

2

 

4.

Vth

PARTH

1

 

 

U- 14Yr. Girls JAVELIN

Sr. No. Place Name Point Medals

1.

Ist

SAUMYA

6

Gold

2.

IInd

GAURI RATAN

4

Silver

3.

IVth

IRA

3

Bronze

 

U. 14 Yr.Boys Long Jump

Sr. No. Place Name Point Medals

1.

Ist

VAIBHAV TYAGI

6

Gold

2.

IInd

UDYAN PARIHAR

4

Silver

 

Under-14 Years BOYS JAVELIN

Sr. No. Place Name Point Medals

1.

Ist

UDAYAN PARIHAR

6

Gold

2.

IInd

SHANTANU

4

Silver

3.

IIIrd

MADHAV

3

Bronze

4. IVth AKSHAT 2  

 

U-14 Yr. GIRLS 600M

Sr. No. Place Name Point Medals

1.

Ist

MRIDNALINI

6

Gold

2.

IIIrd

TANYA JINDAL

3

Bronze

 

U-14 YR BOYS HIGH JUMP

Sr. No. Place Name Point Medals

1.

IInd

RUDRANSH

4

Silver

2.

IIIrd

SPARSH

3

Bronze

3. VIth MADHAV            2  

 

Under 14 Years GIRLS 100m

Sr. No. Place Name Point Medals

1.

Ist

NIHARIKA BHARGAVA

6

Gold

2.

IIIrd

GARGI SACHAN

3

Bronze

3. VIth TANYA JINDAL 2  

 

Under14 Years GIRLS DISCUS

Sr. No. Place Name Point Medals

1.

Ist

GAURI RATAN

6

Gold

2.

IIIrd

TANYA

3

Bronze

 

Under 14 Years BOYS DISCUS

Sr. No. Place Name Point Medals

1.

Ist

SIDDHARTH

6

Gold

2.

IIIrd

ABHINAV SHARMA

3

Bronze

3.

IVth

GAGANDEEP

2

 

4.

Vth

SPARSH GOEL

1

 

 

U-14 Yr.BOYS 200M

Sr. No. Place Name Point Medals

1.

IVth

SAHIL SIDDIQUI

2

 

2.

Vth

RAUNAK PANDEY

1

 

 

Under 16 Years GIRLS 400 M

Sr. No. Place Name Point Medals

1.

IInd

RIA  GUPTA    

4

Silver

 

Under 16 Years GIRLS 200M RACE

Sr. No. Place Name Point Medals

1.

Ist

KASHISH PURI     

6

Gold

2.

IIIrd

RIA  GUPTA    

4

Silver

3. IVth MEENAL GARG  2  

 

Under 16 Years Girls JAVELIN

Sr. No. Place Name Point Medals

1.

Ist

KASHISH PURI     

6

Gold

2.

IInd

GURLIN

4

Silver

3. IIIrd HARSHITA  3 Bronze

 

Under 16 Years GIRLS DISCUS

Sr. No. Place Name Point Medals

1.

Ist

DIVYANSHI

6

Gold

2.

IInd

ANUSHKA

4

Silver

3. IVth GURLEEN  2  

 

U-16 YR BOYS 400 M

Sr. No. Place Name Point Medals

1.

Vth

ABHINAV VERMA 

1

 

 

U-16 YR GIRLS HIGH JUMP

Sr. No. Place Name Point Medals

1.

Ist

ISHA DAGAR

6

Gold

 

U-16 YR BOYS HIGH JUMP

Sr. No. Place Name Point Medals

1.

Ist

ADITYA CHAUDHARY

6

Gold

2.

IIIrd

SIDDHARTH

3

Bronze

 

U-16 Yr. GIRLS 100 M

Sr. No. Place Name Point Medals

1.

Ist

KASHISH PURI

6

Gold

2.

IInd

ISHA DAGAR

4

Silver

3.

IVth

RIA GUPTA

2

 

 

Under 16 Years GIRLS LONG JUMP

Sr. No. Place Name Point Medals

1.

Ist

ISHA DAGAR

6

Gold

2.

IVth

RIA GUPTA

2

 

3. Vth MEENAL GARG 1  

 

Under 16 Years BOYS 100 M

Sr. No. Place Name Point Medals

1.

IVth

DIVYANSH GUPTA

2

Gold

2.

Vth

RITWIK MALHOTRA

1

 

 

Under 16 Years 400m. GIRLS

Sr. No. Place Name Point Medals

1.

IInd

RIA GUPTA

4

Silver

 

Under 16 Years GIRLS SHOTPUT

Sr. No. Place Name Point Medals

1.

Ist

HRITISHA

6

Gold

2.

IInd

ANUSHKA

4

Silver

3.

IIIrd

SHREYA

3

Bronze

4. IVth HARSHITA             2  
5. Vth GURLEEN 1  

 

Under 16 Years GIRLS 1000M

Sr. No. Place Name Point Medals

1.

IInd

MUDRIKA SINGH

4

Silver

2.

IIIrd

MEENAL GARG

3

Silver

 

Under 18 Years GIRLS DISCUS

Sr. No. Place Name Point Medals

1.

Ist

PAULUMI YADAV

6

Gold

2.

IInd

AYUSHI

4

Silver

3. IIIrd SANSKRITI 3 Bronze

 

Under 18 Years GIRLS 100 M

Sr. No. Place Name Point Medals

1.

IVth

NIHARIKA RANA

2

Gold

 

U-18 Yr. Javelin Girls

Sr. No. Place Name Point Medals

1.

Ist

ISHA DAGAR

6

Gold

2. IInd PAULUMI 4 Silver
3. IIIrd NIHARIKA 3 Bronze
4. IVth AYUSHI 2  

 

U-18Yr. BOYS 400 M

Sr. No. Place Name Point Medals

1.

IIIrd

MUKUL MOHAN

3

Bronze

 

U-18 Yr. LONG JUMP Girls

Sr. No. Place Name Point Medals

1.

IVth

PAULUMI YADAV

2

2. Vth AYUSHI MAHAJAN 1  

 

Under 18 Years JAVELIN Boys

Sr. No. Place Name Point Medals

1.

Ist

AKASH TYAGI

6

Gold

 

Under 18 Years BOYS 800

Sr. No. Place Name Point Medals

1.

IVth

MUKUL MOHAN

2

 

2. Vth SHIKHA SRIVASTAVA 1  

 

Under 16 Girls KASHISH PURI X 18
Under 14 Girls

NIHARIKA  BHARGAVA

IX

16

Class VIIIth Girls ISHITA PASSI VIIIth 18
Class VIIIth Boys RUDRANSH TOMAR VIIIth 18
Under 14 Years Boys UDYAN PARIHAR IX-G 16
Under14 Years    Girls GAURI RATAN IX-H 16

 

(Note: (37 Gold Medals) (24 Silver Medals) (27 Bronze Medals)

TEAM CHAMPIONSHIP TROPHY WON by :- DPSG
1. Class   7th Boys & Girls Group 099 Points
2. Class   8th   Boys & Girls Group 112 Points
3. Under 14 Years Boys & Girls Group 122 Points
4. Under 16 Years Boys & Girls Group 107 Points

  • Gold Medals Won :37 No’s
  • Silver Medals   Won :24 No’s
  • Bronze Medals   Won :27 No’s

Overall Championship Trophy WON by(DPSG)May 2015-16

 

Gaming Competition

Shrey Gurbaxani of class VIII F won second prize in Gaming competition held at Pathways School, Noida on 1st May, 2015.

Athelete Clusters

CBSE Clusters III-Girls Athletics was held at Meerut wherein the following students brought laurels to the school –

  • Gauri Ratan, 1X H won a gold medal (U-14) in Shotput.
  • Kashish Puri, X A bagged two silver medals(U-16)in 100 m and 200 m races.
  • Isha Dagar, IXB won a silver medal (U-16) in High Jump.
  • Ishita Passi, VIII F won a bronze medal (U-16) in Shotput.

 

CBSE Cluster III Boys Athletics Meet was held at Guru Gobind School Rudrapur wherein Rudransh Tomar, VIII G bagged a silver medal in High Jump (U-16) category.

Kashish Puri, X A, Gauri Ratan, 1X H, Isha Dagar, IXB, Rudransh Tomar, VIII G have been selected to play in the CBSE Nationals. The event will be held at Chhattisgarh in December.

Shooting

38th UP Open State Shooting Championship was held from 7th to 11th October in New Delhi. Devanshi Dhama and Saksham Arora, VII E, Lakshay Chibber , X G qualified for the All India G V Mavlankar Pre- National and North Zone shooting championship.