Sports

Skating Achievers

DPSG Skating  Team won overall 1st position  in Inter School Roller Skating Championship  held at Everest public school  Sahibabad.

Following  students won accolades in the event
Hardik Soni :- Silver Medal
Uttkarsh:- Gold Medal
Samiksha Jain:- Gold Medal
Abhimanyu:- Bronze Medal
Angel:- Gold Medal
Tejal:- Gold Medal
Hitansh:- Gold Medal 
Haroon:- Silver Medal
Aarna:- Bronze Medal 
Lakshya:- Bronze Medal 
Manan:- Gold  Medal 
Ruheen :- Gold Medal 
Harshvardhan  .Gold Medal 

Media Report- DPSG School Athletic Meet- Valedictory

The  valedictory ceremony of the Inter DPSG School Athletic Meet and Performing Arts Summit at DPSG Meerut Road campus  was held on 17th December 2016. The dignitaries who  graced the  ceremony were  Shri  Dronacharya  Gurcharan Singh ,a veteran in the field of cricket; Mr Anshul Pathak, Vice Chairman& Treasurer, DPSG Society, Mr R K Sharma CAO and Joint Secretary DPSG Society  and Principals of  DPSG  group of schools.
The last two days saw the grounds of DPSG  abuzz with a mammoth  number of 188 track and field events  in  under 14,  under 16 and under 18 categories as school contingents from 7 DPSG schools fought it out for the coveted trophy. The event came to a close with a glittering prize distribution ceremony. A spectacular field show was held to mark the culmination of the two day long Sports Meet.
 In her address, Principal Ms Jyoti Gupta complimented the winners for their remarkable achievements and advised the participants to not get discouraged from failure but take lesson  and keep on striving till they achieve success.

 In the cultural events DPSG Vasundhara bagged first position in Fusion Dance Competition and  in the Music Competition, the first prize was shared by DPSGV and Selaqui International. But the maximum number of medals were won by the host school DPSG, Meerut Road thereby winning the Championship Trophy.  DPSGI was the runner up team whereas Selaqui International was placed  third. The Chief Guest appreciated the students for displaying exemplary sporting  skills, complimented the winners and the participants alike as according to him it’s not winning that matters  but the fact the participation. Mr Anshul Pathak  expressed his pleasure in the meticulous organization of the meet and  offered wholehearted   support of the  Management in events which help in honing the latent skills of the students. He also said that such events provide immense fun and enjoyment besides inculcating competitive spirit. The event came to a close with the National Anthem.

ATHLETIC MEET 2016-17 CLASS I BOYS

Sno

Event

Name of the students

Name of the School

Position

1

Tennis  Ball Throw

Lucky Sehlawat
Swastik
Mohd. Ahmad

DPSGM
DPSGI
DPSGI

I
II
III

2

Shot Put

Devang Rawat
Lakshay Sehlot
Adhiraj

DPSGM
DPSGM
DPSGM

I
II
III

3

60m

Lucky Sahlot
Lakshay Sahlot
Kushagra

DPSGM
DPSGM
DPSGI

I
II
III

4

 

60 m hurdle race

Lucky Sehlot
Lakshay Sahlot
Kushagra

DPSGM
DPSGM
DPSGI

I
II
III

 

Over All results

Rank School Points
Rank 1 DPSGM 907
Rank 2 DPSGI 214
Rank 3 DPSG Selaqui 117
Rank 4 DPSGPV 105
Rank 5 DPSG Selaqui 117
Rank 6 DPSGV 73
Rank 7 DPSG Dehradoon 35
Rank 8 DPSG Sushant Lok 10

Report- DPSG School Athletic Meet- Inaugural Ceremony

The DPSG Society organized the Inter DPSG School Athletic Meet and Performing Arts Summit at DPSG Meerut Road campus on 16th and 17th December 2016. The event saw participants of all DPSG Society schools compete in various athletic and cultural events. About 1250 enthusiasts from 7 schools of DPSG Society came together ona common platform to celebrate excellence in sports, music and dance. The dignitaries to grace the inaugural ceremony were Mr Chandrashekhar, SangathanMantri, BJP, Mr. Gaurav Garg, Member BJP, Mr Anshul Pathak, Vice Chairman & Treasurer, DPSG Society, Mr. Rohit Pathak, Member, DPSG Society, Mr R K Sharma CAO & Joint Secretary and Principals of DPSGS group of schools.
In her address, Principal Ms. Jyoti Gupta welcomed the participating schools and thanked the Management of the DPSG Society for organizing such events which help in building the camaraderie, team spirit and sportsmanship of the students.

The programme began with the marchpast by the school contingents followed by the oath ceremony administered by Mr Anshul Pathak. He wished the participants and advised them to participate in the event with true sportsmanship. The Chief Guest appreciated the discipline and organizational skills of  the school and  urged the students to be  patriotic  by  saving   the natural resources and curbing the ills of the society.

4th Kids Challenge Cricket Cup Tournament

The 4th Kids Challenge Cricket Cup Tournament for Class I (boys) took off to astounding start with several schools from Ghaziabad –Noida zone participated. Today league matches were played between Bal Bharti , Lotus Valley , DPS Greater Noida , G D Goenka , Police Modern , DPSG International. All the league matches were closely contested. The semifinals are eagerly awaited. Watch this space for the finals …..!!

Limca Book of Records

Tejal Puniani of class III B participated in longest Objective Skating Festival organized by Shiv Ganga Roller Skating Club. The event was recorded as the National Record in Limca Book of Records.

Cricket tournament won by Dpsg

Shooting Championship

Shubham Arora of Class VI has been qualified for the Pre-National Shooting Championship by scoring qualifying score in 39 U. P. State Shooting Championship Competition held at Dr. Karni Singh Shooting Ranges, New Delhi.


IInd Kids INTER PUBLIC SCHOOL GHAZIABAD
DISTRICT ATHLETICS CHAMPIONSHIP-2016-17

In the Second District Athletic Championship 2016-17, students of DPSG brought accolades in different categories. The school was adjudged as the Overall Champion in the event.

1 Lucky Ist 60m.Race  1st   Boys 7 Individual champion  
3 Lakshya "  "      "  3rd    " 4    
5 Aditya "  "      " 5th    " 2    
1 Punya Vats 1st 60m.Hurdle 1st   Boys 7    
2 Aditya "  "      " 2nd      "  5    
3 Adhiraj Chaudhary "  "      "  3rd     " 4    
4 Aditya Raj "  "      "   4th      " 3    
5 Arjun Tyagi "  "      "    5th     " 2    
1 Aditya 1st Shotput 1st 5.1 Boys 7    
2 Devang Rawat  " "       " 2nd 4.59   " 5    
4 Aditya  "  "      " 4th 2.8   " 3    
6 Akansh  "  "      " 6th 2.33   " 1    
1 Lucky sahlot 1st Ten.ball Tro. 1st 31.4 Boys 7    
3 Devang Rawat   "  "     "     ' 3rd 24.35 " 4    
4 Lakshya Sahlot   " "     "     " 4th 23.25 " 3    
5 Hardik khosla   " "     "     " 5th 21.7 " 2    
6 Samarth chadha   " "     "     " 6th 20 " 1    
2 Madhve chaudhary  " "        " 2nd   " 5    
4 Gauri   " "        " 4th   " 3    
5 Kavya   " "        " 5th   " 2    
6 Aadvika Agarwal   " "        " 6th   " 1    
2 Ridhi Singh   "   "     " 2nd   " 5    
4 Madhve chaudhary   "   "     " 4th   " 3    
5 Aiza khan   "   "     " 5th   " 2    
6 Nandini Walia   "   "     " 6th   " 1    
2 Fatima   "   "     ' 2nd 3   " 5    
3 Sidhi   "   '     " 3rd 2.28   " 4    
4 Ridhi   "   '     " 4th 2.27   " 3    
2 Shreya   "   "    "     " 2nd 10.6   " 5    
3 Fatima  "  "     "    " 3rd 10.5   " 4    
4 Ridhi Singh  "   "     "    " 4th 9.9   " 3    
5 Advika  "  "     "    " 5th 9.5   " 2    
1 Rit Prakash 2nd 60m. Race 1st   Boys 7    
2 Mohammad  "  "      " 2nd    " 5    
4 Divyanshu  "  " 4th    " 3    
5 Medhansh Navani  "  " 5th    " 2    
1 Rit Prakash 2nd 60m.Hurdle 1st   Boys 7 Individual School
2 Divyanshu  "  " 2nd    " 5 Champion  
5 Medhansha  "  " 5th    " 2    
6 Nityansh  "  " 6th    " 1    
2 Aditya  "  " 2nd 4.8  " 5    
3 Ishaan  "  " 3rd 4.35  " 4    
1 Chetan Rawat 2nd Ten.ball Tro. 1st 28.1 Boys 7    
2 Divyanshu  "  " 2nd 27.3  " 5    
3 Ishaan Garg  "   " 3rd 20.2  " 4    
5 Amey  "  "  5th 19.19 2    
6 Midhansh  " 6th 16.5 " 1    
1 Kashvi 2nd 60m. Race 1st   Girls 7    
4 Aahana  "  " 4th    " 3    
5 Adhya Jhawar  "   " 5th    " 2    
6 Harshil  "   " 6th    " 1    
2 Ishita  "  " 2rd    " 5    
4 Aahana  "  " 4th    "  3    
6 Adhya  "  " 6th    "  1    
1 Dhwani Garg 2nd Ten.ball Tro. 1st 11.55 Girls 7    
2 Shagun Tyagi  "  " 2nd 9.15  " 5    
5 Prisha Singh  "  " 5th 7.9  " 2    
2 Dhwani Garg  '  " 2nd 3.38  " 5    
1 Rudra Kapoor 3rd 60m.Race 1st   Boys 7    
2 Tejasv Pratap  "  " 2nd    " 5    
3 Arnav Singh  '  " 3rd    " 4 School Individual
4 Medhaansh Saxena  "  " 4th    ' 3 Champion Champion
6 Aadi Mittal  "  " 6th    " 1 D.P.S.G.  
1 Medhaansh Saxena 3rd 120m. Race 1st   Boys 7    
2 Rudra Kapoor "  " 2nd    " 5    
3 Arjun "  " 3rd    " 4    
4 Yasveer "  " 4th    " 3    
5 Tejasv Pratap "  " 5th    "  2    
1 Tejasv Partap 3rd 60m.Hurdle 1st   Boys 7    
3 Rudra Kapoor  "   3rd    " 4    
4 Krishna Agarwal  "   4th    " 3    
5 Aadi Mittal  "   5th    " 2    
6 Karak  "   6th   " 1    
3 Naman Agrawal  "   " 3rd    " 4    
4 Rajsuya  "   " 4th    " 3    
6    "   " 6th    " 1    
1 Mohsin Ahmed 3rd Shot Put 1st   Boys 7    
2 Saksham    " 2nd    ' 5    
3 Rajsuya    " 3rd    " 4    
4 Aarush    " 4th    "  3    
6 Arnav    " 6th    " 1    
1 Naman Agrawal 3rd Discus 1st   Boys 7    
2 Abhinav Rana  "  " 2nd    " 5    
3 Daksh  "  "  3rd    " 4    
4 Bhavishay  "  " 4th    " 3    
1 Prachi Sharma  " " 1st    " 7    
2 Viplavi Sachan  "  "  2nd    " 5    
3 Subdita Singh  "  " 3rd    " 4    
5 Neha Raghav  "  "  5th   " 2    
6 Kanishka  "  " 6th    " 1    
1 Subdita Singh 3rd  " 1st    " 7    
2 Navni Anand  "  " 2nd    " 5    
3 Viplavi Sachan  "  " 3rd    " 4    
1 Prachi Sharma 3rd 60m.Hurdle 1st   Girls 7    
2 Viplavi Sachan  "  " 2nd      " 5    
3 Subdita Singh  "   " 3rd    " 4    
5 Shivanshi Tyagi  "  " 5th    " 2    
6 Neha  "       " 6th    " 1    
1 Neha Raghav  3rd Ten.ball Tro. 1st   Girls 7    
2 Navni Anand  " " 2nd    " 5    
4 Harshita Sharma  " " 4th    " 3    
5 Tavika Garg  " " 5th    " 2    
6 Samira Tyagi  " " 6th    " 1    
1 Taniska 3rd Shot Put 1st 7.79m. Girls 7    
2 Navani Anand " " 2nd 4.79m.  " 5    
3 Hansika " " 3rd 4.60m.  " 4    
4 Subdita Singh " " 4th 4.27m.  " 3    
5  Netanya Saini " " 5th 3.36m.  " 2    
6 Lavnya " " 6th 2.83m.  " 1    
1 Prachi 3rd Discus 1st 6.15M. Girls 7    
1 Aditya Sharma 4th 60m.Race 1st   Boys 7 Champion School
3 Aayan  "  " 3rd    " 4    
4 Bhavya  "  " 4th    " 3    
2 Aaditya Sharma "  " 2nd    " 5    
3 Aayan  " " 3rd    " 4    
4 Bhavya  "  "  4th    " 3    
5 Arjun  "  " 5th    " 2    
6 Ksvish  "  " 6th    " 1    
1 Aditya Sharma 4th 60m.Hurdle 1st   Boys 7    
3 Aryan  " " 3rd    " 4    
4 Vardhan " "  "  4th    " 3    
2 Aranya Malhotra  "  " 2nd 36.95M. " 5    
3 Rudransh Mishra  "  " 3rd 35.50M.  "  4    
1 Aranya  4th Shot Put 1st 9.60m. Boys 7    
2 Rudransh  "  " 2nd 9.38m.  " 5    
3 Laksh Kalra  "  "  3rd 8.08m.  " 4    
5 Parth Agarwal  "  " 5th 7.28m.  " 2    
6 Vardhan  "  " 6th 6.90m.  " 1    
1 Yash Jain 4th Discus 1st   Boys 7    
2 Parth Agarwal  "  "  "    " 5    
3 Laksh Kalra  "  "  "    " 4    
4 Sankalp  "  "  "    " 3    
5 Kanav  "  "  "    " 2    
6 Rudransh  "  "  "    " 1    
2 Saanvi Bhalla  "  " 2nd    " 5 School Individual
1 Ridhi  "   " 1st    " 7    
2 Aarya  "  "  2nd    " 5    
3 Bhavi Sharma  " " 3rd    " 4    
1 Avni Singh 4th 60m.Hurdle 1st   Girls 7    
2 Saanvi Bhalla  "    2nd    " 5    
3 Agrima Sharma  "   3rd    "  4    
6 Bani  "   6th    " 1    
1 Anashvi 4th  Shot Put 1st 4.88m.  Girls 7    
2 Arya Tyagi  "  " 2nd 3.70m.  " 5    
4 Tillotama "  " 4th 3.30m.  " 3    
5 Shambhavi  "   " 5th 3.19m.  " 2    
6 Medha "  " 6th 3.10m.  " 1    
1 Tillotama 4th Discus 1st   Girls 7    
2 Arya Tyagi  "  " 2nd    " 5    
3 Shreya  "  " 3rd    " 4    
4 Aarna  "  " 4th    "  3    
1 Rushil Goel 5th 60m.Race 1st    " 7 individual champion  
4 Yatharth Mittal   "  "  4th    " 3    
6 Krrish Pari  " " 6th    " 1    
1 Rushil Goel 5th 120m.Race 1st   Boys 7    
2 Aditya Tomar  "  " 2nd    " 5    
3 Knish Puri  "  " 3rd    " 4    
5 Yatharth Mittal  "  " 5th    " 2    
3 Shreyansh Sharma "  " 3rd    " 4    
4 Amogh Kapoor  "   " 4th    " 3    
1 Utkarsh Tyagi 5th Shot Put 1st 7.80m. Boys 7    
2 Ayush Chaudhary  "  " 2nd 7.74m.  " 5    
3 Dev Vashishta  "   " 3rd 7.30m.  " 4    
4 Aditya Modi  "  " 4th 7.26m.  " 3    
5 Sarthak Sharma  "  "  5th 6.65m.  " 2    
6 Tattvam Jain  "  ' 6th 6.56m.  " 1    
1 Sarthak Sharma 5th Discus 1st 16.20m. Boys 7    
2 Amogh Kapoor "  " 2nd 15.30m.  " 5    
3 Naman Tyagi "  " 3rd 13.85m.  " 4    
4 Satvik "  " 4th 13.00m.  " 3    
5 Nikunj "  "  5th 12.50m.  "  2    
6 Tattvam Jain "  " 6th 11.95m. " 1    
1 Yashaswi Jindal 5th 60m. Race 1st   Girls 7    
3 Vidhi Ratan " " 3rd   " 4    
4 Nikita Kashal  " " 4th   " 3    
5 Manasvi " " 5th   " 2    
1 Vidhi Ratan 5th 120m.Race 1th   Girls 7    
3 Manasvi " " 3rd   " 4    
1 Yashasvi 5th Cri.BallTro. 1st 26.20m. Girls 7    
4 Angel Maheshwari " " 4th 19.10m. "" 3    
5 Bhumika Tyagi " " 5th 18.75m. " 2    
6 Maansi Singh " " 6th 17.45m. " 1    
1 Vidhi Ratan 5th Shot Put 1st 7.86m. Girls 7    
2 Angil Maheswari " " 2nd 5.44m. " 5    
3 Deepti Chaudhary " " 3rd 5.40m. " 4    
4 Paurushi " " 4th 5.00m. " 3    
5 Sanvi " " 5th 4.80m. " 2    
6 Manasvi " " 6th 4.08m. " 1    

 

BALL RACE BOYS AND GIRLS

POSITION NAME CLASS
1st MEDHANSH SAXENA II-C
2nd SAKSHAM GOEL II-E
3rd ANUBHAV TYAGI II-G
     
1st ASRA AHMAD II-E
2nd GAURI SHARMA II-G
3rd SHREYASI II-D

 

POSITION NAME CLASS
1st LAKSHAY SHARMA III-G
2nd ARANYA MALHOTRA III-A
3rd VARDAAN VATS III-F
     
1st ANANYA JAIN III-D
2nd AARYA TYAGI III-C
3rd BANI SHARMA III-G

 

POSITION NAME CLASS
1st ASHEYJAIN IV-A
2nd RUDRA ABHISHEK IV-E
3rd ARYAN BABBAR IV-G
     
1st VANI MIGLANI IV-F
2nd ANGEL MAMESHWARI IV-E
3rd AADYA SHARMA IV-A

 

1st AKASH TYAGI V-A
2nd JAI SAHLOT V-B
3rd FAHEEM V-C
1st SAMIKA DEWAN V-F
2nd ANANYA BHARDWAT V-E
3rd SANVI MITTAL V-A

HURDLE RACE BOYS AND GIRLS

POSITION NAME CLASS
1st RUDRAKSH GOEL 1-F
2nd ADITYA TYAGI 1-E
3rd ARNAV RAWAT 1-D
     
1st MANYA KUMAR 1-F
2nd DIVISHI ARORA 1-E
3rd VANI JINDAL 1-H

FLAT RACE BOYS AND GIRLS

POSITION NAME CLASS
1st RIT PRAKASH 1-A
2nd ADITYA TYAGI 1-E
3rd CHETAN  RAWAT 1-H
     
1st AAHANA AGARWAL 1-F
2nd KASVI MITTAL 1-B
3rd HERLIN SIROHI 1-G

BALL RELAY RACE

POSITION NAME CLASS
1st MIDHANSH NAVANI 1-A
1st RIT PRAKASH 1-A
1st ARSHIYA BABBAR 1-A
1st ADDHYA JHAWAR 1-A

 

2nd ISHITA CHAUDHARY 1-E
2nd SHREEYA GARG 1-E
2nd KUNAL SHARMA 1-E
2nd MANIT SINGHAL 1-E

 

3rd KUSHAGRA MATHUR 1-C
3rd DIVYANSHU MISHRA 1-C
3rd NAYA GUPTA 1-C
3rd BHAVYA CHAUDHARY 1-C

Class 2

HURDLE RACE BOYS AND GIRLS

POSITION NAME CLASS
1st TEJASV PRATAP 2-A
2nd RUDRA KAPOOR 2-D
3rd KRISHNA AGARWAL 2-G
     
1st PRACHI SHARMA 2-F
2nd VIPLAVI SACHAN 2-B
3rd SHIVANSHI TYAGI 2-C

FLAT RACE BOYS AND GIRLS

POSITION NAME CLASS
1st TEJASV PRATAP 2-A
2nd KRISHNA AGARWAL 2-G
3rd ARJUN SINGH 2-A
     
1st PRACHI SHARMA 2-F
2nd VIPLAVI SACHAN 2-B
3rd STUTI YADAV 2-F

SAND AND BUCKET RELAY RACE

POSITION NAME CLASS
1st DAKSH SOAM 2-B
1st KUNAL SHARMA 2-B
1st VIPLAVI SACHAN 2-B
1st KHUSHBOO  MIGLANI 2-B

 

2nd AKSHAT MALIK 2-C
2nd IDAKSHI JAIN 2-C
2nd KANISHKA 2-C
2nd SHREEANSH YADAV 2-C

 

3rd PRISHA MEHTA 2-G
3rd SOMAYA TYAGI 2-G
3rd YASH RAJ SINGH 2-G
3rd ARJUN KAUSHIK 2-G

Class 3

HURDLE RACE BOYS AND GIRLS

POSITION NAME CLASS
1st DEV SHARMA 3-B
2nd TANMAY TYAGI 3-A
3rd KANISHK CHAUHAN 3-G
     
1st SAANVI BHALLA 3-C
2nd DIVV BAJAJ 3-A
3rd MOULISHREE KANSAL 3-F

FLAT RACE BOYS AND GIRLS

POSITION NAME CLASS
1st DEV SHARMA 3-B
2nd TANMAY TYAGI 3-A
3rd ABHAY RAJ TIWARI 3-E
     
1st SANVI BHALLA 3-C
2nd CHARVI BADAUSIA 3-D
3rd MAULISHREE KANSAL 3-F

EGG AND SPOON RACE

POSITION NAME CLASS
1st ANUGYA GAUTAM 3-G
1st BANI SHARMA 3-G
1st SAI SATYANSH BHARDWAJ 3-G
1st HIMANSHU TYAGI 3-G

 

2nd CHARVI BADAUSIA 3-D
2nd TUNISHA CHAUDHARY 3-D
2nd UJJAWAL AGARWAL 3-D
2nd RAGHAV TYAGI 3-D

 

3rd ABHAV ARORA 3-A
3rd KAVISH JUNEJA 3-A
3rd IDHIKA JINDAL 3-A
3rd ANSHIKA MITTAL 3-A

Class 4

HURDLE RACE BOYS AND GIRLS

POSITION NAME CLASS
1st ADITYA TOMAR 4-C
2nd AVI TRIVEDI 4-F
3rd ASHAY JAIN 4-A
     
1st YASHASHVI JINDAL 4-F
2nd VIDHI RATAN 4-B
3rd NANDINI JAIN 4-D
3rd NANDINI TYAGI 4-F

FLAT RACE BOYS AND GIRLS

POSITION NAME CLASS
1st RUSHIL GOEL 4-E
2nd YATHARTH MITTAL 4-A
3rd ADITYA TOMAR 4-C
     
1st YASHASVI JINDAL 4-F
2nd VIDHI RATAN 4-B
3rd NIKITA KANSAL 4-G

HOOPLA RACE

POSITION NAME CLASS
1st AARYAN AGGARWAL 4-A
1st ANVESHA SINGH 4-A
1st ARSHIA GUPTA 4-A
1st ARYAN RAGHAV 4-A
1st ASHAY JAIN 4-A
1st CHEENA SEHGAL 4-A
1st KANISHKA SINGHAL 4-A
1st PAVITRA ARYA 4-A
1st ROHAN KAPUR 4-A
1st YATHAARTH MITTAL 4-A

 

2nd AISHAANYA JAIN 4-E
2nd SUHANI SIROHI 4-E
2nd ANGEL MAHESHWARI 4-E
2nd GAURIKA KAUSHIK 4-E
2nd BHAVYA GARG 4-E
2nd RUSHIL GOEL 4-E
2nd MADHAV GARG 4-E
2nd SARTHAK SHARMA 4-E
2nd UDIKSH SINGH 4-E
2nd UDAY MAHESHWARI 4-E

 

3rd VIDITA JAIN 4-D
3rd SAANVI SINGHAL 4-D
3rd SHAMBHVI 4-D
3rd YASHI SINGHAL 4-D
3rd VALLARI TYAGI 4-D
3rd SHASHWAT MANI TRIPATHI 4-D
3rd SAMARTH SINGH 4-D
3rd UJJWAL AGARWAL 4-D
3rd MADHAV SHARMA 4-D
3rd SHIKHAR SRIVASTAVA 4-D

Class 5

HURDLE RACE BOYS AND GIRLS

POSITION NAME CLASS
1st VERN BHANDARI 5-B
2nd YASHWARDHAN ARORA 5-G
3rd BAKUL MEHTA 5-F
     
1st KASHVI GOEL 5-C
2nd RISHIKA YADAV 5-A
3rd KASHVI SINGHAL 5-G

FLAT RACE BOYS AND GIRLS

POSITION NAME CLASS
1st BAKUL MEHTA 5-F
2nd VANSH MALIK 5-D
3rd MRIDUL MALHOTRA 5-A
     
1st KASHVI GOEL 5-C
2nd GAURI KHATRI 5-D
3rd KHUSHI GULATI 5-F

BALL RELAY RACE

POSITION NAME CLASS
1st ARJUN GUPTA 5-F
1st SAMPOORAN SINGH 5-F
1st SAUMYAA JAIN 5-F
1st KHUSHI GULATI 5-F

 

2nd MANTHAN TYAGI 5-D
2nd AKSHAT MITTAL 5-D
2nd ISHITA AGARWAL 5-D
2nd KANIKA SINGHAL 5-D

 

3rd AYUSH SHARMA 5-A
3rd MRIDUL MALHOTRA 5-A
3rd RISHIKA YADAV 5-A
3rd DIVA JAIN 5-A

Sports Primary

6th Inter School Roller Skating Championship

The student of DPSG have made us proud and won 6th Inter School Roller Skating Championship 2015 organized by Ghaziabad Roller Sports Association held at KDB Public School Kavi Nagar Ghaziabad on 6th September,2015

Samiksha Jain VII-C Ist Position
Manya Bhasin VI-D IInd Position
Gunjan Tejwani VII-A Ist Position
Utkarsh Vashistha VII-G IInd Position
Sanvi IV-A Ist Position
Ananya III Ist Position
Abhimanyu VIIB IInd Position
Yashvi VI-I IIIrd Position
Mahi A III IIIrd Position
Pakhi A III IIIrd Position
Hardik soni XI IInd Position
Mudrika Singh VII-E IInd Position
Jayant verma VIII-D IIIrd Position
Yati kumar II-E IInd Position
Dhruv kaushik V-B IIIrd Position

Ist kids Interschool Ghaziabad District Athletic championship 2015

RESULT OF CLASS 1

NAMES CLASS EVENT POSITION
KHUSHI CHATURWEDI 1-A CRICKET BALL THROW 2nd
RIT PRAKASH 1-A 50 MTR. RACE 1st
MIDHANSH NAVANI 1-A HURDLE RACE 1st
GAURI SHARMA 1-B CRICKET BALL THROW 3rd
KASVI MITTAL 1-B 50 MTR. RACE 4th
PRISHA SINGH 1-C HURDLE RACE 2nd
ANWESHA SINGH 1-C 50 MTR. RACE 5th
KUNAL SHARMA 1-E HURDLE RACE 3rd
DIVISHI ARORA 1-E HURDLE RACE 3rd
ADITYA TYAGI I-E HURDLE RACE 5th
HERLIN 1-G CRICKET BALL THROW 1st

 

RESULT OF CLASS 2

NAMES CLASS EVENT POSITION
ISHAN GOEL 2-A HURDLE RACE 4th
TEJASV PRATAP 2-A 50 MTR RACE 3rd
TEJASV PRATAP 2-A CRICKET BALL THROW 2nd
AADI MITTAL 2-A CRICKET BALL THROW 4th
AAHANA SINGH 2-A 50 MTR RACE 3rd
AAHANA SINGH 2-A HURDLE RACE 5th
VIPLAVI SACHAN 2-B CRICKET BALL THROW 6th
NAVNI ANAND 2-B CRICKET BALL THROW 2nd
SHREEANSH YADAV 2-C CRICKET BALL THROW 5th
VEDANT KHUTEL 2-F HURDLE RACE 5th
PRACHI SHARMA 2-F HURDLE RACE 4th
PRACHI SHARMA 2-F 50 MTR RACE 2nd
PRACHI SHARMA 2-F CRICKET BALL THROW 5th

 

RESULT OF CLASS 5

NAME CLASS EVENT POSITION
AYUSH SHARMA 5-A CRICKET BALL THOW 4th
VERN BHANDARI 5-B HURDLE RACE 3rd
KEERTI SINGH 5-B SHOTPUT 2nd
CHAITANYA GOEL 5-D CRICKET BALL THROW 3rd
NITIGYA GARG 5-D SHOTPUT 6th
MANTHAN 5-D SHOTPUT 5th
VANSHIKA TYAGI 5-D SHOTPUT 1st
HITARTH BHARDWAJ 5-F SHOTPUT 4th
ANGAD VIR SINGH 5-F SHOTPUT 2nd
YASHVARDHAN ARORA 5-G HURDLE RACE 5th
SHRESTH TEOTIA 5-G SHOTPUT 6th
KASHVI SINGHAL 5-G 50 MTR RACE 2nd
KASHVI SINGHAL 5-G HURDLE RACE 2nd
KASHVI SINGHAL 5-G SHOTPUT 5th
SHRIYA AGARWAL 5-G SHOTPUT 4th

Shooting Competition

Shubham Arora of class V won 2nd prize in 10m shooting(Air Pistol) in 3rd Perfect Shoot Shooting Meet organized by The Adhyyan School Meerut.

State Roll Ball

The student of DPSG have made us proud and won in 7th Mini 9th sub junior U.P State Roll Ball Championship 2015 organized by Moradabad Roll Ball Association held at Suryansh Public School Moradabad from 5th to 8th October,2015.

Winners of Friendly Skating Match

Delhi Public School Ghaziabad participated in Friendly Skating Match organized by Everest Public School Ghaziabad on 27th August 2015. Our School has bagged the Winner’s Trophy by achieving 14 Gold Medals, 10 Silver medals and 6 Bronze Medals.

GOLD Medal Achievers

Samiksha Jain VII-C Ist Position
Manya Bhasin VI-D Ist Position
Aastha Singhal VII-C Ist Position
Anvadya Shukla III-A Ist Position
Gunjan Tejwani VII-A Ist Position
Manan Maini VI-C Ist Position
Lavanya Bhati VI-D Ist Position
Utkarsh Vashistha VII-G Ist Position
Saanvi IV-A Ist Position
Pragya III Ist Position
Devaksh Arora IV Ist Position
Ananya III Ist Position
Abhimanyu VII-B Ist Position
Yashvi VI-I Ist Position

 

SILVER Medal Achievers

Mahi Yadav VII-D IInd Position
Krish M VII-H  IInd Position
Ishika VII-D IInd Position
Harsh V IInd Position
Aayan K VI IInd Position
Ashay J IV IInd Position
Mahi A III IInd Position
Anvidya III-A IInd Position
Aaryan A IV IInd Position
Jayant VIII-D IInd Position

 

Bronze Medal Achievers

Pakhi A III IIIrd Position
Pihu A III IIIrd Position
Dhruv VI-B IIIrd Position
Lakshay IV-A IIIrd Position
Aaryan Garg VI-A  IIIrd Position
Pakhi III IIIrd Position